ZUS wydaje już decyzje o ustaleniu prawa do emerytury osobom, które mogą skorzystać z obniżonego wieku. W przypadku 50 proc. złożonych wniosków jesteśmy gotowi do wydania decyzji, pierwsze wypłaty nastąpią 6 października – informuje.

Wnioski o ustalenie prawa do emerytury złożyło ponad 196,7 tys. ubezpieczonych. Oznacza to, że na początku października ZUS powinien wydać ok. 100 tys. decyzji o świadczeniach. Najprawdopodobniej nie zdąży jednak wydać ich wszystkich przed pierwszą transzą wypłat. Kolejne nastąpią 10., 15. i 25 października.

Nie jest przesądzone, że wszyscy, którzy złożyli wnioski, otrzymają świadczenie, bowiem około jednej czwartej z nich pracuje. Aby otrzymać emeryturę, będą musieli się zwolnić, choć potem, w praktyce następnego dnia, ponownie mogą się zatrudnić.

Dotychczas wnioski złożyła niespełna połowa osób, które mogą skorzystać w tym roku z obniżonego wieku emerytalnego. Łącznie jest ich ponad 400 tys. i ZUS szacował do tej pory, że o świadczenia wystąpi 82 proc. z nich, czyli ok. 330 tys. osób.

ZUS szacuje wzrost łącznej liczby wypłacanych emerytur w br. do ok. 331,3 tys.

1 października 2017 r. w życie wejdą przepisy przewidujące przywrócenie wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przygotowuje się do sprawnej obsługi osób chcących przejść na emeryturę. ZUS szacuje, że wzrost liczby emerytur wypłacanych na koniec grudnia 2017 r., związany z wprowadzeniem zmiany wieku emerytalnego, wyniesie ok. 331,3 tys., przy założeniu, że na emeryturę przejdzie od razu około 82% uprawnionych osób – czytamy w komunikacie ZUS.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ