Taką prawidłowość wykryli naukowcy, którzy udowodnili, iż wiek ojca w czasie poczęcia dziecka wpływa później na długość jego życia.

Okazuje się, że im straszy jest mężczyzna w momencie poczęcia dziecka, tym słabszy i bardziej chorowity jest jego potomek. Zależność pomiędzy długością życia dziecka, a wiekiem ojca zbadali naukowcy z Rosji oraz Wielkiej Brytanii. Wyniki pokazują, że w przypadku 20-letniego taty każdy kolejny rok przez niego przeżyty przed poczęciem dziecka zwiększa ryzyko śmierci potomka o 1 proc.

Badacze wyciągnęli takie wnioski badając fińskie księgi cerkiewne z lat 1688-1899. Odkryto, że osoby, których ojcowie, dziadkowie i pradziadkowie wydawali potomków na świat przed 30. rokiem życia, miały o 13 proc. większe szanse dożycia sędziwego wielu.

Naukowcy tłumaczą to w ten sposób, że im starszy ojciec, tym więcej niebezpiecznych mutacji zachodzi w jego komórach, które potem odziedziczą dzieci. W efekcie niemowlę rodzi się słabsze i ma mniejsze szanse na zdrowe i długie życie.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ