Polacy coraz chętniej decydują się na korzystanie z usług noworocznego cateringu. W Warszawie, Poznaniu, Krakowie, czy Trójmieście oferta to kilkadziesiąt możliwości. 

Zestaw, a może tylko kilka wybranych potraw? Jeśli chodzi o catering okazjonalny, możliwości jest dużo. Klienci mogą wybrać i kupić całe zestawy albo konkretne dania. 

„Nie masz czasu na przygotowanie? My zrobimy to za ciebie” – tak zachęcają klientów bary bistro i proponują wybór… 26 potraw. 

Jak zamawiać?

Przede wszystkim należy korzystać z ofert restauracji poleconych przez znajomych. Trzeba dokładnie czytać opisy dań oraz komentarze, na przykład na Facebooku, na temat jakości świadczonych usług.

Uważajcie, bo czasami jest tak, że nagle okazuje się, że barszcz jest na zwykłym occie i będzie odbijać się przez pół nocy, albo że w pierogach jest tylko ciasto, a farszu można z lupą szukać. I jeszcze karp jest dziwnie mały i do tego ma łuski – ostrzega szef restauracyjnej kuchni.

Dlatego najlepiej zamawiać potrawy na kilka dni przed uroczystością. To zagwarantuje odpowiednie przygotowanie dań, a restauracje i firmy cateringowe przy zamówieniu odpowiedzą na wszystkie pytania. Udzielą też wszelkich porad na temat przechowywania potraw oraz ich późniejszego przyrządzania.

Co zamawiać?

Dla każdego regionu charakterystyczne są konkretne potrawy. W Krakowie zjemy karpia po żydowsku, barszcz z uszkami, bigos. Poznań szczyci się kilkoma rodzajami pasztetów i różnymi sposobami przyrządzania śledzika. W stolicy króluje dodatkowo zupa grzybowa, a Ślązacy sięgną po pyzy śląskie. Zupełnie inaczej jest w Trójmieście, gdzie jada się rybne rolady, pasztety, pieczone kaczki czy indyki.

Oprócz potraw tradycyjnych, dobrze zamówić coś nowego, czego jeszcze nie jedliśmy, ale pięknie brzmi, jak np. roladki z comberków króliczych z wędzonym serem, żurawiną, zawinięte w szynkę parmeńską, przysmażone na masełku klarowanym i przyrządzone w sous vide – dodaje ekspert kulinarny.

Przy zamówieniach należy pamiętać o kluczowej zasadzie – potrawy, które przyjadą do naszego domu, powinny być przede wszystkim smaczne, ale też proste i najlepiej – tradycyjne, choć warto jako przysmak zamówić na przykład nowoczesnego sushi.

Ceny

Świąteczny catering wcale nie musi oznaczać też wielkich ubytków w portfelu.

Składniki kupujemy hurtowo, dlatego możemy zaoferować atrakcyjne ceny, a jeśli dodamy do tego czas zaoszczędzony przez klientów, to bilans jest bardzo korzystny – podkreśla menedżer firmy cateringowej.

W firmach specjalizujących się w dużych zamówieniach można więc dostać dania w przystępnych cenach. Choć przy wyborze odpowiedniego dostawcy nie należy kierować się wyłącznie ceną. 

Właściciele firm cateringowych nie boją się wyzwań. Jeśli chodzi o porcje, to oprócz zamówień kompleksowych, można też wybrać tylko jedno danie.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ