Praca zdalna nie jest pomysłem nowym, a wraz z powszechnym dostępem do Internetu i telefonów komórkowych, staje się jeszcze łatwiejsza w realizacji i coraz bardziej popularna. Jednak część pracodawców oraz pracowników wciąż podchodzi sceptycznie do takiego sposobu wykonywania obowiązków zawodowych. Warto przyjrzeć się najnowszym wynikom badań dotyczącym tej tematyki. To rozwiązanie może być dobre nie tylko dla pracowników 50 plus, ale również dla tych, którzy są już na emeryturze, ale chcą trochę dorobić.

Praca zdalna jest bardzo popularna w Europie Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Według danych zawartych w raporcie „Popularność pracy zdalnej wśród polskich przedsiębiorców”, wykonanym przez Fundację Obserwatorium Zarządzania dla firmy ClickMeeting, 10% małych i średnich przedsiębiorców decyduje się na taki sposób zatrudnienia pracowników. Główne zalety pracy na odległość dla pracodawców to przede wszystkim możliwość współpracy ze specjalistami mieszkającymi w innym miejscu niż siedziba firmy oraz ograniczenie kosztów związanych z wynajmem powierzchni biurowych.

Dla pracowników natomiast kusząca jest elastyczność godzin pracy. Polacy coraz częściej deklarują chęć zmian czasu pracy na bardziej dopasowany do ich indywidualnych potrzeb. Pozwala to na efektywne zarządzanie swoim dniem, zwiększa poczucie kontroli nad życiem oraz zadowolenie z wykonywanej pracy, co przekłada się na wydajność.

Zdaniem 90% badanych, praca zdalna powinna być umożliwiana szczególnie kobietom w ciąży i młodym matkom, które do tej pory często odsuwane były na boczny tor, a przecież nie muszą rezygnować z rozwoju zawodowego tylko z powodu zmian, jakie niesie za sobą macierzyństwo. „Warto również pomyśleć o osobach, które dojeżdżają z daleka, a ich obowiązki i rodzaj wykonywanego zawodu umożliwiają pracę z domu” – radzą eksperci monsterpolska.pl i argumentują: „Pozwoli to zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas przeznaczany na dojazdy oraz wykorzystać go na zwiększenie wydajności pracy”. Badania pokazują także, że nawet wśród przedsiębiorców, którzy do tej pory nie zatrudniali pracowników zdalnie, co dziesiąty ma w planach wprowadzenie takiej formy pracy w swojej firmie, a co czwarty uważa, że jego podwładni chcieliby pracować w takim trybie.

Przeszkodami w podejmowaniu pracy zdalnej, o których wspominają respondenci, są m.in. brak możliwości udziału pracownika w spotkaniach i naradach firmowych, brak kontroli przez pracodawcę oraz charakter pracy wymagający ciągłej obecności w biurze. Rozwiązaniem pierwszej z wymienionych trudności może okazać się wykorzystanie w pracy profesjonalnej platformy do spotkań online, której skuteczność docenia prawie 70% ankietowanych przedsiębiorców. Wiele osób decyduje się również na łączenie pracy z domu z pracą w biurze, pracując np. przez cztery dni zdalnie, a raz w tygodniu w siedzibie firmy, poświęcając ten dzień na spotkania ze współpracownikami, przełożonymi i kontrahentami.

Wykonywanie swojej pracy jedynie z zacisza domowego z pewnością nie jest pomysłem, który zadowoli każdego, jednak planując pracę dla siebie i swoich pracowników warto wziąć go pod uwagę. Pamiętając o zaletach i wadach pracy zdalnej, można włączyć ją do rozwiązań stosowanych w firmie w sposób, który zwiększy wydajność i zadowolenie pracowników.

Red. (źródło: monsterpolska.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ