Błędy, które popełniamy na samym początku procesu poszukiwania pracy mogą w znacznym stopniu przełożyć się na uzyskane efekty. Czas mija, rekruterzy się z nami nie kontaktują, a my powoli zaczynamy wątpić czy kiedyś uda nam się znaleźć wymarzoną posadę. Przedstawiamy 5 wskazówek, które pomogą znaleźć dobrą pracę.

Krok pierwszy: Zastanówmy się nad swoimi mocnymi stronami, umiejętnościami i zainteresowaniami

Przeglądając oferty pracy odrzucamy część z nich, gdyż z góry zakładamy, że dane stanowisko nie jest dla nas. Nie lubimy wykonywać pewnych czynności lub uważamy, że nie mamy do nich predyspozycji. Jednak mało kto zastanawia się tak naprawdę nad tym jakie ma talenty. Dlatego warto wypisać sobie swoje mocne strony. Każdy z nas dysponuje również umiejętnościami uniwersalnymi. Zastanówmy się jak możemy je wykorzystać, aby stały się naszym atutem. Powinniśmy też wiedzieć jakie są nasze oczekiwania względem przyszłego stanowiska pracy. Pamiętajmy, że najpierw powinniśmy poznać swoje oczekiwania, aby móc zdecydować, co chcemy robić.

Krok drugi: Pokażmy swoją wartość

Kiedy już wiemy, co moglibyśmy robić, warto zastanowić się jaka praca sprawiłaby nam radość. Jeśli mamy już wypisane mocne strony i umiejętności, kolejnym krokiem jest wybranie tych, które w przyszłej pracy chcielibyśmy wykorzystywać. Warto podkreślić je w CV. Dzięki temu, osoba prowadząca rekrutację łatwiej je dostrzeże.

Krok trzeci: Zróbmy porządek na swoim profilu

Media społecznościowe, zarówno te profesjonalne, będące swoistym CV online, jak również te służące rozrywce i kontaktom z przyjaciółmi są kopalnią wiedzy o nas. Zdają sobie z tego sprawę menedżerowie i rekruterzy, dlatego warto zadbać o swój profil w social media. Zacznijmy od odpowiednich ustawień prywatności. Chyba nie potrzebujemy pokazywać całemu światu zdjęć z każdej imprezy? Starajmy się też kulturalnie wypowiadać i unikać wulgaryzmów. To wszystko może o nas źle świadczyć i zniechęcić potencjalnego pracodawcę. Pamiętajmy, że wypowiadając się w Internecie, z reguły zgadzamy się na to, aby nasze słowa były widoczne dla wszystkich, a przynajmniej dla szerokiej grupy odbiorców. Dbajmy więc o swoją prywatność i reputację nie tylko w prawdziwym świecie, ale także w tym wirtualnym.

Krok czwarty: Dopieśćmy swoje CV

Każdy z nas ma na swoim komputerze stare CV. Pamiętajmy, że szukając nowego zajęcia nie wystarczy dopisać ostatnio zajmowane stanowiska. Musimy w jakiś sposób zaciekawić rekrutera, dlatego warto wcześniej przejrzeć kilka przykładowych aplikacji, poczytać na forach jakie są aktualne trendy w wyglądzie CV. Warto też wymienione obowiązki w dotychczasowych firmach zapisać w ten sposób, aby uwydatniały umiejętności i doświadczenie potrzebne w nowej pracy. Sprawdźmy czy nie wkradły się żadne literówki i aktualność danych kontaktowych. Kwestią, o której niektórym osobom zdarza się zapominać jest adres e-mail i zdjęcie. Jeśli chcemy wyglądać profesjonalnie, nie korzystajmy z adresów typu buziaczek12@poczta.pl i nie zamieszczajmy zdjęcia z plaży.

Krok piąty: Sprawdźmy jakie referencje możesz otrzymać

Nasze CV nie musi zawierać wszystkich dotychczasowo zajmowanych stanowisk. Dodajmy tam firmy, w których pracowaliśmy więcej niż 2-3 miesiące i które wniosły coś do naszego zawodowego życiorysu. Pracodawcy nie patrzą przychylnym okiem na osoby, które co miesiąc zmieniają zajęcie. Warto też wykonać kilka telefonów i sprawdzić jak oceniają nas poprzedni pracodawcy i zapytać, czy możemy przekazać kontakt w sprawie oceny naszej pracy osobie przeprowadzającej rekrutację. Pamiętajmy o tym, że odchodząc z firmy zawsze możemy poprosić naszego przełożonego o wystawienie referencji w formie pisemnej.

Red. (źródło: monsterpolska.pl)

 

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ