Badania przeprowadzone przez zespół Lory E. Burke z University of Pittsburgh dowodzą, że ważne dla przestrzegania diety jest nie tylko samo menu, ale także to, z kim spożywamy posiłek.

W eksperymencie zaprojektowanym przez uczoną udział wzięło 150 ochotników (90 proc. z nich stanowiły kobiety). Średnie BMI w ich przypadku wynosiło 34, były to więc osoby otyłe, które w trosce nie tylko o sylwetkę, ale i zdrowie, powinny natychmiast schudnąć.

Dietetycy założyli, że kobiety ważące mniej niż 200 funtów (ok. 91 kg) będą jadły maksymalnie 1200 kcal dziennie, a ważący tyle samo mężczyźni – 1500 kcal. Dla przedstawicieli obydwu płci ważących powyżej 200 funtów założenia te wynosiły odpowiednio 1500 i 1800 kcal. Zawarty w pożywieniu tłuszcz miał dostarczać maksymalnie 25 proc. kalorii.

Przez 12 miesięcy trwania eksperymentu ochotnicy codziennie za pomocą specjalnej smartfonowej aplikacji rejestrowali nie tylko co spożywają, ale także to, gdzie jedzą i na ile silnie odczuwają pokusę złamania diety w zależności od miejsca pobytu. Pokusami były produkty wysokokaloryczne, jak kawałek sernika czy porcja frytek.

Badacze odkryli:

  1. Ryzyko złamania diety wynosiło 60 proc., gdy ochotnicy jedli z kimś innym.
  2. W trakcie posiłku w restauracji ryzyko przejedzenia wynosiło 60 proc.
  3. Choć w czyimś domu lub u siebie ochotnicy narażeni byli na mniej pokus niż w restauracji, to kiedy ktoś naraził ich na taką, wciąż mieli 60 proc. ryzyka na złamanie zaleceń.
  4. Ryzyko niedochowania zaleceń diety w innych miejscach były mniejsze – 40 proc. w pracy i 30 proc. w samochodzie.
  5. Ryzyko złamania diety w powyższych miejscach spadało o połowę, kiedy jadło się samemu.

Jak podkreśla prof. Burke, ustalenia te mogą pomóc wesprzeć osoby otyłe w ich codziennej walce z pokusami. Być może warto zatem, by opracowały mapę miejsc i sytuacji ryzykownych, których lepiej unikać lub przygotować scenariusze postępowania na wypadek pojawienia się pokusy.

Red. (źródło: zdrowie.pap.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ