Osoby posiadające dzieci żyją dłużej, niż bezdzietne. Prawidłowość można zaobserwować niezależnie od płci dzieci – wynika z analiz szwedzkich naukowców.

Badacze doszli do takich wniosków po prześledzeniu długości życia osób, które w momencie rozpoczęcia obserwacji miały 60 lat. Przeanalizowali dane ponad 700 tys. mężczyzn i ok. 725 tys. kobiet urodzonych między 1911 a 1925 r. i żyjących w Szwecji. Zebrano też informacje na temat ich stanu cywilnego i liczby oraz płci dzieci.

Zdaniem naukowców w przypadku sześćdziesięciolatków długość życia osób posiadających dzieci – w porównaniu do bezdzietnych seniorów – może się wydłużyć nawet o dwa lata. Różnica w liczbie zgonów obu tych grup zwiększa się wraz z wiekiem i jest zdecydowanie większa w przypadku mężczyzn, niż kobiet. Okazało się np., że ryzyko śmierci 80-letniego mężczyzny posiadającego dziecko lub dzieci wynosiło 7,4 proc, a w przypadku jego bezdzietnego rówieśnika – 8,3 proc.

Osoby, które nie posiadają dzieci, pod koniec życia nie mogą liczyć na wsparcie. To może być jedna z przyczyn ich stosunkowo szybszej śmierci – formułują tezę badacze.

Z analiz naukowców wynika również, że podobną prawidłowość można wykryć w przypadku osób żyjących w związkach małżeńskich. Dotyczy ona zwłaszcza mężczyzn – np. w przypadku 85-latka ryzyko śmierci żonatego seniora wynosi 0,6 proc, podczas gdy tego w stanie wolnym – 1,2 proc.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ